Germany at the 2018 Winter Paralympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigationJump to search

Germany at the
2018 Winter Paralympics
Flag of Germany.svg
IPC codeGER
NPCNational Paralympic Committee Germany
Websitewww.dbs-npc.de (in German)
in Pyeongchang
Competitors20 in 4 sports
Flag bearerAndrea Eskau (opening)
Clara Klug (closing)
Medals
Ranked 5th
Gold
7
Silver
8
Bronze
4
Total
19
Winter Paralympics appearances (overview)
Other related appearances
 West Germany (1960–1988)
 East Germany (1984)

Germany is scheduled to compete at the 2018 Winter Paralympics in Pyeongchang, South Korea.

Medalists[edit]

Medals by sport
Sport1st, gold medalist(s)2nd, silver medalist(s)3rd, bronze medalist(s)Total
Alpine skiing54110
Biathlon3025
Cross-country skiing0314
Total78419
Medals by date
DayDate1st, gold medalist(s)2nd, silver medalist(s)3rd, bronze medalist(s)Total
Day 110 March1102
Day 211 March1203
Day 312 March0000
Day 413 March2215
Day 514 March0202
Day 615 March0000
Day 716 March2013
Day 817 March0101
Day 918 March1023
Total78419
Medals by gender
Gender1st, gold medalist(s)2nd, silver medalist(s)3rd, bronze medalist(s)Total
Male1001
Female68317
Mixed0011
Total78419
Multiple medalists
NameSport1st, gold medalist(s)2nd, silver medalist(s)3rd, bronze medalist(s)Total
Anna SchaffelhuberAlpine skiing2103
Anna-Lena Forster2002
Andrea Rothfuss0415
Clara Klug
Guide: Martin Härtl
Biathlon0022
Andrea Eskau2002
Cross-country skiing0314
Total2316
MedalNameSportEventDate
 GoldAnna SchaffelhuberAlpine skiingWomen's downhill, sitting10 March
 GoldAnna SchaffelhuberAlpine skiingWomen's super-G, sitting11 March
 GoldAndrea EskauBiathlonWomen's 10km, sitting13 March
 GoldAnna-Lena ForsterAlpine skiingWomen's super combined, sitting13 March
 GoldAndrea EskauBiathlonWomen's 12.5km, sitting16 March
 GoldMartin FleigBiathlonMen's 15km, sitting16 March
 GoldAnna-Lena ForsterAlpine skiingWomen's slalom, sitting18 March
 SilverAndrea RothfussAlpine skiingWomen's downhill, standing10 March
 SilverAndrea RothfussAlpine skiingWomen's super-G, standing11 March
 SilverAndrea EskauCross-country skiingWomen's 12km, sitting11 March
 SilverAndrea RothfussAlpine skiingWomen's super combined, standing13 March
 SilverAnna SchaffelhuberAlpine skiingWomen's super combined, sitting13 March
 SilverAndrea EskauCross-country skiingWomen's 1.1km, sitting14 March
 SilverAndrea RothfussAlpine skiingWomen's giant slalom, standing14 March
 SilverAndrea EskauCross-country skiingWomen's 5km, sitting17 March
 BronzeClara Klug
Guide: Martin Härtl
BiathlonWomen's 10km, visually impaired13 March
 BronzeClara Klug
Guide: Martin Härtl
BiathlonWomen's 12.5km, visually impaired16 March
 BronzeAndrea Eskau
Steffen Lehmker
Alexander Ehler
Cross-country skiing4 x 2.5km mixed relay18 March
 BronzeAndrea RothfussAlpine skiingWomen's slalom, standing18 March

Alpine skiing[edit]

For the super combined event, the first run is the super-G and the second run is the slalom.

Men
AthleteClassEventRun 1Run 2Total
TimeRankTimeRankTimeRank
Georg KreiterLW10-1Downhill, sittingN/A1:28.2310
Super-G, sittingN/ADNF
Super combined, sitting1:33.5019DNFN/A
Giant slalom, sittingDNFN/A
Thomas NolteLW11Downhill, sittingN/A1:34.2720
Super-G, sittingN/A1:35.4021
Super combined, sittingDNFN/A
Giant slalom, sittingDNFN/A
Slalom, sitting59.20101:10.67142:09.8714
Women
AthleteClassEventRun 1Run 2Total
TimeRankTimeRankTimeRank
Anna-Lena ForsterLW12-1Downhill, sittingN/ADNF
Super-G, sittingN/A1:36.264
Super combined, sitting1:32.40455.1912:27.591st, gold medalist(s)
Giant slalom, sitting1:18.1971:13.5852:31.776
Slalom, sitting55.3611:00.4611:55.821st, gold medalist(s)
Anna-Maria RiederLW9-1Giant slalom, standing1:16.7961:14.5062:31.296
Slalom, standingDNFN/A
Noemi Ewa Ristau
Guide: Lucien Gerkau
B2Downhill, visually impairedN/A1:33.334
Super-G, visually impairedN/A1:39.097
Super combined, visually impaired1:35.15558.0242:33.175
Giant slalom, visually impaired1:15.7141:16.2262:31.934
Slalom, visually impaired56.1241:00.0951:56.215
Andrea RothfussLW6/8-2Downhill, standingN/A1:32.532nd, silver medalist(s)
Super-G, standingN/A1:33.102nd, silver medalist(s)
Super combined, standing1:33.0311:00.0432:33.072nd, silver medalist(s)
Giant slalom, standing1:13.2921:11.8932:25.182nd, silver medalist(s)
Slalom, standing58.5331:01.5532:00.083rd, bronze medalist(s)
Anna SchaffelhuberLW10-2Downhill, sittingN/A1:33.261st, gold medalist(s)
Super-G, sittingN/A1:34.761st, gold medalist(s)
Super combined, sitting1:30.57159.5432:30.112nd, silver medalist(s)
Giant slalom, sitting1:17.4261:13.5542:30.975
Slalom, sitting59.2641:05.9242:05.184

Biathlon[edit]

Men
AthleteClassEventFinal
Missed shotsReal timeCalculated timeResultRank
Alexander EhlerLW47.5km, standing0+019:52.019:16.219:16.25
Martin FleigLW11.57.5km, sitting0+125:43.024:41.324:41.36
12.5km, sitting0+0+1+050:02.848:02.748:02.74
15km, sitting0+0+0+052:02.149:57.249:57.21st, gold medalist(s)
Steffen LehmkerLW87.5km, standing1+021:44.920:52.720:52.710
12.5km, standing1+0+0+142:32.540:50.440:50.45
15km, standing0+4+0+247:09.645:54.751:54.711
Nico Messinger
Guide: Lutz Peter Klausmann
B27.5km, visually impaired1+022:58.022:44.222:44.29
12.5km, visually impaired0+2+2+1DNF
15km, visually impaired0+1+1+248:49.548:20.252:20.210
Women
AthleteClassEventFinal
Missed shotsReal timeCalculated timeResultRank
Andrea EskauLW116km, sitting0+024:33.123:04.723:04.76
10km, sitting0+0+1+045:19.842:36.642:36.61st, gold medalist(s)
12.5km, sitting0+0+0+052:51.549:41.249:41.21st, gold medalist(s)
Vivian Hösch
Guide: Florian Schillinger
B16km, visually impaired1+024:48.721:50.121:50.17
Clara Klug
Guide: Martin Hartl
B16km, visually impaired0+124:32.421:35.721:35.76
10km, visually impaired0+0+0+147:45.442:01.642:01.63rd, bronze medalist(s)
12.5km, visually impaired0+0+0+046:42.241:05.941:05.93rd, bronze medalist(s)
Anja WickerLW10.56km, sitting0+127:37.524:51.824:51.89
10km, sitting1+1+0+253:26.848.06.148:06.18
12.5km, sitting0+0+3+01:01:23.355:15.058:15.09

Cross-country skiing[edit]

Men
AthleteClassEventQualificationSemifinalFinal
Real timeCalculated timeRankReal timeCalculated timeRankReal timeCalculated timeRank
Alexander EhlerLW420km free, standingN/A52:20.150:45.98
1.5km sprint classical, standing3:49.243:40.074N/A4:58.73N/A4:21.75
10km classical, standingN/A26:44.625:40.49
Martin FleigLW11.57.5km, sittingN/A24:30.423:31.67
Steffen LehmkerLW820km free, standingN/A51:33.749:30.06
Nico Messinger
Guide: Lutz Peter Klausmann
B21.5km sprint classic, visually impaired3:48.833:46.544N/A4:43.03Did not advance
Women
AthleteClassEventQualificationSemifinalFinal
Real timeCalculated timeRankReal timeCalculated timeRankReal timeCalculated timeRank
Andrea EskauLW1112km, sittingN/A41:16.938:48.32nd, silver medalist(s)
1.1km sprint, sitting3:54.013:39.974N/A4:27.72N/A4:08.82nd, silver medalist(s)
5km, sittingN/A17:58.216:53.52nd, silver medalist(s)
Anja WickerLW10.51.1km sprint, sitting4:17.753:51.9811N/A5:12.96Did not advance
5km, sittingN/A22:29.020:14.116
Relay
AthletesEventFinal
TimeRank
Andrea Eskau
Steffen Lehmker
Alexander Ehler
4 x 2.5km mixed relay25:25.33rd, bronze medalist(s)
Martin Fleig
Nico Messinger
Guide: Lutz Peter Klausmann
4 x 2.5km open relay24:53.57

Wheelchair curling[edit]

TeamEventGroup stageTiebreakerSemifinalFinal / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
RankOpposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Christiane Putzich
Harry Pavel
Martin Schlitt
Heike Melchior
Wolf Meissner
MixedInternational Paralympic Committee NPA
W 9–4
United States USA
W 6–4
China CHN
L 3–7
Slovakia SVK
W 7–6
South Korea KOR
W 4–3
Sweden SWE
L 5–9
Norway NOR
L 6–8
United Kingdom GBR
L 3–8
Switzerland SUI
L 4–9
Canada CAN
L 2–6
Finland FIN
L 8–4
8Did not advance
Round robin standings

Final round robin standings[1]

Key
Teams to playoffs
Pos
Country
SkipWLPFPAEnds WonEnds LostBlank EndsStolen EndsShot %
1 South KoreaSeo Soon-seok926551383691166%
2 CanadaMark Ideson927445472862762%
3 ChinaWang Haitao928542433221667%
4 NorwayRune Lorentsen745557413551558%
5 Neutral Paralympic AthletesKonstantin Kurokhtin566163443722362%
6 SwitzerlandFelix Wagner565663364521161%
7 Great BritainAileen Neilson565753413362062%
8 GermanyChristiane Putzich565768373951654%
9 SlovakiaRadoslav Ďuriš476272394611157%
10 SwedenViljo Petersson Dahl47476629458857%
11 FinlandSari Karjalainen295387354611151%
12 United StatesKirk Black295863374531260%
Round-robin

Germany has a bye in draws 2, 4, 6, 9, 14 and 16.

References[edit]